Split Secondاثری جدید از سازنده ی PURE
همه چیز از یک ویدیو شروع شد ، ویدیویی که به صورت ناخواسته از شرکت BlackRock به بیرون درز کرد و خیلی زود به صورت گسترده ای پخش شد ....

اثری جدید از سازنده ی PURE
همه چیز از یک ویدیو شروع شد ، ویدیویی که به صورت ناخواسته از شرکت BlackRock به بیرون درز کرد و خیلی زود به صورت گسترده ای پخش شد . ویدیویی که یکسری ماشین اسپرت را نشان میداد که در یک کورس شهری در حال رقابت با یکدیگرند . به زودی مشخص شد که این ویدیو مربوط به اثر جدید Black Rock یعنی «Split/Second» می باشد .

در آن موقع خیلی ها به تازگی PURE را تجربه کرده بودند و با شنیدن خبر اینکه بازی Split/Second توسط استدیوی BlackRock ساخته خواهد شد به وجد آمدند . دلیلش هم کاملا مشخص هست . PURE یک تجربه ی ناب بود و توجه بسیاری از گیمر ها را به سوی خودش جلب کرد . به جرات باید گفت که PURE بهترین ریسینگ سال 2008 بود ، و این موفقیت کم نظیری بود که BR در اولین تجربه ی خود به دست آورده بود .
اما بازی جدید BlackRock تفاوت های نسبتا زیادی با اثر قبلیشان (PURE) دارد . مهمترین تفاوت که در اولین نگاه نظرات را به خود جلب می کند ، جایگزین شدن ATV ها با اتوموبیل های اسپرت و قدرتمند هست و بعد از آن نابود شدن پیست های مسابقه و ... بر روی ماشینها هست که همین دو مسئله به راحتی Split/Second را از PURE متمایز می سازد .
اول شدن در مسابقات هدف اصلی ؟؟؟؟؟
مثل هر بازی ای که در این سبک مشاهده می کنیم ، اول شدن در مسابقات هدف اصلی هست . اما در SS شاهد مسائلی خواهید بود که بعضا در اول شدن در مسابقات شما را دچار مشکل خواهد کرد .
اما به زودی به تفاوت های این بازی با سایر بازی های هم سبکش پی خواهید برد . پیست های مسابقه (معمولا) شباهتی با بازی های دیگر ندارد و همین نکته شما را متعجب خواهد کرد . کمی جلوتر به تفاوت اصلی این بازی با بقیه ی بازی ها پی خواهید برد . همه چیز بر سر شما و دیگر رانندگان خراب خواهد شد ! از یک برج بسیار بلند که هنگام رد شدن از کنارش به یکباره بر سر شما فرو می ریزد گرفته تا هواپیمایی که که بر روی پیست مسابقه و درست در مقابل شما سقوط کرده و منفجر می شود و یا قطاری که بر روی یک ریل در کنار پیست مسابقه در حال حرکت هست و به یکباره منفجر شده و از بغل برای شما مشکل آفرین می شود . این گونه صحنه ها در بازی بسیار زیادند و هر یک می تواند شما را به شدت غافلگیر کند .
مسئله ی مهم این است که شما باید با وجود این چنین صحنه هایی به بازی بدون اینکه آسیب ببینید به خط پایان برسید.
تقلید ؟؟؟ lol
در همان اوایل که SS معرفی شد بعضی ها این عنوان را با عناوینی نظیر Most Wanted و یا Burnout مقایسه می کردند . اما خیلی زود با اولین نمایش های SS همه دریافتند ، بازی ای در راه هست که از جهات مختلف تفاوت های زیادی با عناوین نام برده شده دارند . SS نکاتی دارد که کاملا آن را با بقیه ی بازی ها متمایز می کند . اگر شما هم چنین شکی دارید ، پس از همین جا بدانید که تقلیدی در کار نیست (و چه بسا در آینده شاهد این باشیم که بازی های دیگر از SS تقلید کنند) .
در مورد Burnout باید گفت که SS بسیار فراتر از این بازی عمل کرده و با بازی کردن SS در همان نگاه اول به همه چیز پی خواهید برد ، مخصوصا فیزیکی که SS دارد ...
تابستان امسال عنوانی شبیه به SS را خواهیم داشت که در مواردی شباهت های بسیار اندکی با SS دارد و آن Blur هست . در Blur هم یک نکته ی مهم در حین مسابقه دادن ، نابود کردن رقیبان (و یا از کار انداختن خوردوی آنها و ...) هست . درواقع این وجه مشترک بین این دو بازیست . اما باید پذیرفت که مقایسه کردن Blur با SS توهینی به SS هست !!!!
هر چه سینمایی تر بهتر !
در SS بر خلاف خیلی از بازی های ریسینگ خبری از HUD و ... نخواهد بود ! یک تصمیم جسورانه و بسیار تحسین بر انگیز از سوی سازندگان SS صورت گرفته که واقعا تاثیر گذار خواهد بود . در بازی های ریسینگ دیگر معمولا باید در هنگام رانندگی حواستن به بالا و گوشه ی سمت راست باشه تا ببینید در چه رتبه ای قرار دارید و ... . در ابتکاری جالب (البته در این سبک) ، همه چیز را پشت ماشین مشاهده خواهید کرد . سازندگان سعی دارند صحنه های هالیوودی و به طور کل صحنه هایی کاملا سینمایی را پدید آورند . اما برای اینکه بازیباز بهتر قرق در این فضا شود با یک ترفند هوشمندانه همه ی اطلاعات مسابقه به پشت ماشین ها منتقل شده تا تمرکز بهتری روی رانندگی و اهداف پلیدانه ی دیگر خود داشته باشید . این کار در سبک های دیگر هم جواب داده . به یک مثال مشهور اشاره ای می کنیم . در Dead Space که یک Shooter بسیار ترسناک و سینمایی بود هم شاهد این تکنیک بودیم (Hudــی پوشیدنی برای آیزاک ) که به صورت هوشمندانه ای بازیباز را در فضای بازی قرار می داد و باعث می شد حواس بازیباز به طرز بسیار دقیقی به بازی باشد .
               
با این اوصاف در SS نهایت تمرکز را در بازی خواهید داشت و صد البته لذت رانندگی در این بازی هم دو چندان خواهد شد .
لذت بخش و اکشن !!!
هدف اصلی BR از ساخت PURE سرگرمی بازیباز ها بود و باید گفت که BR به بهترین شکل ممکن به هدفش رسید . اما در SS هم به همین شکل سرگرم خواهیم شد . یک ریسینگ آرکید با عناصر اکشن و صحنه های عظیم که هر کسی را به وجد می آورد . در کنار رانندگی کردن و سعی برای اول شدن در مسابقه با لذت بخش ترین کار در SS مواجه خواهید شد . نابود کردن رقیبان !!! بله منفجر شدن و نابود شدن پل ها یا برج ها و یا ... (و یا چندین مثال دیگر) اتفاقی نیست .
شاید تصور کنید که در SS همه ی ماشین ها در حال حرکت هستند و به یکباره چیزی روی سرشان خراب خواهد شد و کسی برنده هست که آسیب نبیند و فرار کند . اما تمام اتفاقاتی که در بازی رخ می دهد را خود شما و تک تک راننده های دیگر (هوش مصنوعی) رقم خواهند زد . همانطور که اشاره شد تمام اطلاعات در پشت ماشین درج شده اند . یک نوار قدرت به شکل یک نیم دایره هم جزو این اطلاعات هست که توجه شما را حتما به خودش جلب کرده . با پر شدن این نوار شما می توانید با زدن دکمه ای که خود بازی به شما اعلام می کند ، هر کدام از رقیبان را که بخواهید با یک انفجار بزرگ و خراب کردن چیزی بر روی سرش تهدید کنید . این را هم باید گفت که هرچه نوار بیشتر پر شود کارهای بزرگتری را می توانید انجام دهید . به طور مثال اگر نوار به طور کامل پر باشد ، می توانید بمبی که درون یک برج هست را منفجر کرده و و احتمال نابودی رقبا بسیار زیاد هست .
اما این فقط شما نیستید که می توانید بقیه را نابود کنید . تمام حریفان هم شرایط یکسانی با شما دارند و فقط کافیست تا نوار قدرتشان پر شده و یک پل (و یا چیزهای دیگر) را بر سرتان بریزند . جالب اینجاست که می توان از دست تمام این انفجار ها با کمی دقت و تیز هوشی فرار کرد که این امتیاز بزرگی در SS هست . به طور مثال یک هواپیمای غول پیکر که بر روی پیست و درست جلوی رویتان سقوط می کند ! راه حل چیست ؟ عبور از زیر بال های هواپیما . اما فراموش نکنید که حرف زدن راجع به همچین کاری خیلی راحت هست ... ، اما در عمل ؟؟؟
یکی از نکات جالب SS هم به وجود آمدن مسیر های جدید بعد از انفجار های عظیم هست . به طور مثال در یکی از تریلر ها شاهد فرو ریختن پلی بودیم ، اما بعد در این اتفاق یک مسیر از زیر پل به وجود آمد که واقعا جالب بود .
همانند PURE در هر پیست مسیر های مختلفی وجود دارد که در اینجا حق انتخاب با شماست که از کدام راه بروید .
در SS شما قابلیت افزایش سرعت در حین مسابقه را نیزخواهید داشت (boost) که کمک شایانی برای جلو زدن از رقبا به شما می کند .
SS محیط بسیار وسیعی را در اختیار شما می گذارد ، ولی باید بدانید که با یک Open World طرف نیستید . SS با وجود یک محیط نسبتا بزرگ شما را آزاد نمی گذارد تا هر کاری دلتان خواست انجام دهید !
SS دارای حدود 20 قسمت مختلف است که در هر قسمت چند مسابقه (3-4 تا ...) را خواهید داشت . اما در ابتدا تمام قسمت ها باز نیستند . شما باید در مسابقه هایتان در یک قسمت حداقل جزو 3 نفر اول شده باشید تا به قسمت بعدی سعود کنید . نکته ی بسیار جالب این است که بعد از به اتمام رساندن هر قسمت و در زمانی که می خواهید وارد قسمت بعد شوید یک تریلر پخش می شود که در آن به نوعی به اتفاقاتی که در انتظارتان است اشاره می شود ...
کمی هم راجع به مود های SS صحبت کنیم . بازی همانند PURE داری چند مود مختلف هست . در PURE شاهد 3 مود بودیم ، در SS شاهد چند مود هستیم که می توان به مود های Draft ، Drift ، Jump و یک مود جالب به نام Nemesis اشاره کرد . حتما این مود برای شما هم خیلی جالب خواهد بود . در این مود شما باید تا جایی که می توانید زنده بمانید و از تله های دشمنان فرار کنید ...
حسرت بازی کردن با دوستانمان در بازی قبلی BR یعنی PURE در دلمان مانده است . اما اینبار BR دست پر آمده ...!

                 
بازی کردن SS با این همه هیجان ، در کنار دوستان بسیار لذت بخش است . بازی از 8 نفر به صورت آنلاین پشتیبانی می کند . همچنین در SS حالت Split-Screen نیز وجود دارد . واقعا لحظاتی که در حال نابود کردن خودروی دوستتان هستید ، برای همیشه در ذهنتان خواهد ماند lol
با توجه به توصیفاتی که ارائه شد کمی به درستی حرف های سازندگان در مورد شباهت SS با MW2 و Uncharted 2 هم پی می بریم . اشتباه نکنید ! این بازی ها هیچ ربطی به SS ندارند . سازندگان به این نکته اشاره کرده اند که SS به بزرگی دو عنوان ذکر شده هست ، البته در دنیای ریسینگ ها ...!
یک نکته ی اساسی دیگر هم در یک همچین بازیِ اکشن و مفرح ، وجود موسیقی های تند و هیجانی هست . خوشبختانه همانند PURE (سطح موزیک ها در این بازی فوق العاده بالا بود) ، در SS هم شاهد همین روند خواهیم بود . BR با فراهم کردن قطعه های راك ، متال و البته ترنس ، هیجان مسابقات را چند برابر کرده است . همچنین صدا گذاری اتوموبیل ها و همچنین انفجار های درون بازی به شکلی مناسب صورت گرفته و همه ی این عوامل در کنار هم باعث می شود تجربه ای منحصر به فرد را داشته باشید .
بگذارید کمی راجع به گرافیک SS صحبت کنیم تا به نکات تازه ای پی ببریم :
پیست های مسابقه تا آنجایی که در تریلر ها و ... دیدیم ، فوق العاده پر جزئیات طراحی شده اند . حتی هنگامی که با سرعت بسیار بالا در حال عبور از یک مسیر هستید ، سطح بالای جزئیات محیط به شدت توجهتان را جلب خواهد کرد . در کنار این چنین پیست هایی ، اتوموبیل های اسپرت و قدرتمندی را تصور کنید که با نهایت جزئیات خلق شده اند و در پیست حرکت می کنند . وقتی خودرویی را در اثر یک تصادف شدید و یا ریختن آوار بر رویش می بینیم ، به راحتی می توانیم تکه هایی که از خودرو جدا شده و به اطراف پرت می شوند را ببینیم و شاهد نابودی آن خودرو با نهایت جزئیات باشیم که بسیار جالب به نظر می رسد .یکی از مهمترین نکات گرافیکی بازی که قبل تر هم به آن اشاره داشتیم ، تخریب پذیری های بسیار عظیمی هست که در بازی رخ می دهد .در کنار تمام این جلوه های گرافیکی از نورپردازی خوبی هم که صورت گرفته (که در بیشتر صحنه های بازی شاهد یک نورپردازی گرم بودیم) به همراه Real Time بودن سایه و دودها ، یاد می کنیم . همچنین وجود بعضی مسابقات در شب هنگام که جذابیت های خاص خودش را خواهد داشت ...
حال باید بدانیم که بازی در 30 فریم ثابت اجرا می شود ! تعجب هم نباید کرد . در این بازی چیزهایی می بینیم که در بازی های هم سبکش نمی توان یافت . پس نمی توان این سرعت را یک شکست برای این بازی در مقابل رقیبان دانست .
SS با چنین صحنه های نابی که دارد ، بدون شک همگان را به یاد فیلم های هالیوودی می اندازد .
E3 09 را به یاد دارید ؟ SS نمایش نسبتا خوبی داشت و همه را غافلگیر کرد . اما تیم سازنده نمایش بازی در E3 09 را مایع خجالت خود می نامند ! در همان نمایشگاه دیدیم که سطح گرافیک بسیار خوب است . ولی الان حدود 10 ماه از آن زمان گذشته و به شدت شاهد پیشرفت گرافیکی SS بوده ایم .
             
Minimum System :

* OS: Windows XP (SP3) / Windows Vista (SP2) / Windows 7
* CPU: Intel Pentium D at 3.0 Ghz or equivalent AMD
* RAM: 2 GB RAM (XP) / 2.5 GB RAM (Windows 7 / Vista)
* HDD: 6.5 GB free disk space
* Graphics: 256 MB Graphics Memory with shader 3.0
* Sound Card: DirectX 9 Compatible
* DirectX: Version 9.0c


دانلود بازی:

http://rapidshare.com/files/389239050/rld-spsv.r00
http://rapidshare.com/files/389239129/rld-spsv.r01
http://rapidshare.com/files/389239038/rld-spsv.r02
http://rapidshare.com/files/389239049/rld-spsv.r03
http://rapidshare.com/files/389239057/rld-spsv.r04
http://rapidshare.com/files/389239032/rld-spsv.r05
http://rapidshare.com/files/389239074/rld-spsv.r06
http://rapidshare.com/files/389239021/rld-spsv.r07
http://rapidshare.com/files/389239033/rld-spsv.r08
http://rapidshare.com/files/389239056/rld-spsv.r09
http://rapidshare.com/files/389239345/rld-spsv.r10
http://rapidshare.com/files/389239352/rld-spsv.r11
http://rapidshare.com/files/389239395/rld-spsv.r12
http://rapidshare.com/files/389239410/rld-spsv.r13
http://rapidshare.com/files/389239414/rld-spsv.r14
http://rapidshare.com/files/389239428/rld-spsv.r15
http://rapidshare.com/files/389239420/rld-spsv.r16
http://rapidshare.com/files/389239469/rld-spsv.r17
http://rapidshare.com/files/389239494/rld-spsv.r18
http://rapidshare.com/files/389239518/rld-spsv.r19
http://rapidshare.com/files/389239614/rld-spsv.r20
http://rapidshare.com/files/389239681/rld-spsv.r21
http://rapidshare.com/files/389239707/rld-spsv.r22
http://rapidshare.com/files/389239789/rld-spsv.r23
http://rapidshare.com/files/389239762/rld-spsv.r24
http://rapidshare.com/files/389239791/rld-spsv.r25
http://rapidshare.com/files/389239790/rld-spsv.r26
http://rapidshare.com/files/389239797/rld-spsv.r27
http://rapidshare.com/files/389239828/rld-spsv.r28
http://rapidshare.com/files/389239829/rld-spsv.r29
http://rapidshare.com/files/389239887/rld-spsv.r30
http://rapidshare.com/files/389240382/rld-spsv.r31
http://rapidshare.com/files/389239994/rld-spsv.r32
http://rapidshare.com/files/389239997/rld-spsv.r33
http://rapidshare.com/files/389240525/rld-spsv.r34
http://rapidshare.com/files/389240549/rld-spsv.r35
http://rapidshare.com/files/389240561/rld-spsv.r36
http://rapidshare.com/files/389240030/rld-spsv.r37
http://rapidshare.com/files/389240042/rld-spsv.r38
http://rapidshare.com/files/389240072/rld-spsv.r39
http://rapidshare.com/files/389240335/rld-spsv.r40
http://rapidshare.com/files/389240212/rld-spsv.r41
http://rapidshare.com/files/389240449/rld-spsv.r42
http://rapidshare.com/files/389240255/rld-spsv.r43
http://rapidshare.com/files/389240260/rld-spsv.r44
http://rapidshare.com/files/389240435/rld-spsv.r45
http://rapidshare.com/files/389240419/rld-spsv.r46
http://rapidshare.com/files/389240443/rld-spsv.r47
http://rapidshare.com/files/389240457/rld-spsv.r48
http://rapidshare.com/files/389240531/rld-spsv.r49
http://rapidshare.com/files/389240610/rld-spsv.r50
http://rapidshare.com/files/389240642/rld-spsv.r51
http://rapidshare.com/files/389240656/rld-spsv.r52
http://rapidshare.com/files/389240682/rld-spsv.r53
http://rapidshare.com/files/389240677/rld-spsv.r54
http://rapidshare.com/files/389240707/rld-spsv.r55
http://rapidshare.com/files/389240750/rld-spsv.r56
http://rapidshare.com/files/389240765/rld-spsv.r57
http://rapidshare.com/files/389240794/rld-spsv.r58
http://rapidshare.com/files/389240811/rld-spsv.r59
http://rapidshare.com/files/389240827/rld-spsv.r60
http://rapidshare.com/files/389240856/rld-spsv.r61
http://rapidshare.com/files/389240880/rld-spsv.r62
http://rapidshare.com/files/389240911/rld-spsv.r63
http://rapidshare.com/files/389240936/rld-spsv.r64
http://rapidshare.com/files/389240934/rld-spsv.r65
http://rapidshare.com/files/389240959/rld-spsv.r66
http://rapidshare.com/files/389240991/rld-spsv.r67
http://rapidshare.com/files/389241033/rld-spsv.r68
http://rapidshare.com/files/389241024/rld-spsv.r69
http://rapidshare.com/files/389241112/rld-spsv.r70
http://rapidshare.com/files/389241090/rld-spsv.r71
http://rapidshare.com/files/389240954/rld-spsv.r72
http://rapidshare.com/files/389241128/rld-spsv.rar
http://rapidshare.com/files/389240939/rld-spsv.sfv