NBA 2k10زیباترین و پرفروش ترین بازی بسکتبال کامپیوتری .
بازی NBA 2K9 را که سال گذشته آمد بجرات میتوان یکی از بهترین بازیهای ورزشی دانست...

زیباترین و پرفروش ترین بازی بسکتبال کامپیوتری .
بازی NBA 2K9 را که سال گذشته آمد بجرات میتوان یکی از بهترین بازیهای ورزشی دانست بازی که توانست رقیب بزرگ خود یعنی NBA LIVE 09 را خورد کند من تا قبل از آمدن NBA 2K10 هم در حال بازی کردن این شاهکار بودم باید گفت که نسخه جدید هم توانست مانند نسخه قبلی عالی باشد و بعلاوه با اضافه کردن چند خصوصیت جدید به بازی آن را لذت بخشتر کند.
 NBA 2K10 Screenshot #54  NBA 2K10 Screenshot #53         

از خصوصیات مهم اضافه شده میتوان:
NBA Today: اضافه شدن اتوماتیک اخبار و اتفاقات دنیای واقعی NBA و وارد شدن آنها به بازی.
My Player Mode: افراد میتوانند بازیکن خود را ساخته و آنرا وارد مسابقات NBA کنند.
Signature Play: حرکتهای جدید و اختصاصی بازیکنان, دریبلها و دانکهای جدید و واقعی و حالتهای جدید قیافه بازیکنان
Reworked Gameplay: سیستم جدید دریبل زنی آسان و کارآمد, کنترلها و تنظیمات تاکتیکی قبل از بازی, سیستم جدید استقامت بازیکنان درون بازی
Improved Create-A-Player Mode: با این قابلیت بازیکنان میتوانند افراد ساخته شده توسط خود را هرچه بهتر بسازند, استایلهای مختلف صورت , خالکوبیهای متونع و کفشهای گوناگون. همچنین اضافه شدن پکیج دریبل , دانک و حرکتهای اختصاصی بازیکنان و همچنین خوشحالیهای بعد از گل.
Save & Quit Current Game :دی سیستم جدید ذخیره بازی که اجازه ذخیره بازی در هر ثانیه و هر کجا را به شما میدهد و میتوانید بازی را از مکانی که ذخیره کرده اید حتی میان بازی شروع کنید.

قبل از خواند نقد این بازی به این نکته توجه داشته باشید که:
افرادی که نسخه قبلی را بازی کرده اند میدانند که این بازی چه شاهکاری بود و این نسخه هم با اضافه کردن چند قابلیت و بهبود انیمیشنها و گرافیک بازی و همچنین واقعی تر کردن تماشاگرها بازی NBA 2K10 را فراتر از شبیه سازی بسکتبال برد آنچنان که شما در هنگام بازی خود را کاملا در جو ورزشگاه حس میکنید و بازی آنقدر جذاب است که اجازه رها کردن دسته را به شما نمیدهد.
بدلیل اینکه اکثر نکات بازی مثبت هستند سعی کردیم که در این نقد نقاط منفی بازی را از نظر بگذرانیم و افرادی که این نقد را میخوانند باید این نکته را حتما بخاطر بسپارند که NBA2K10 چیزی فراتر از بازی است و همانطور که گفته شد قصد ما نگاهی عمقی به مشکلات هرچند ریز این بازی است.
در این قسمت سعی میکنیم بیشتر در مورد قسمت My Players Mode صحبت کنیم:
بزرگترین خصوصیت اضافه شده به نسخه 2k10 قابلیت ساخت بازیکن و آماده کردن او برای ورود به لیگ NBA است و بدست آوردن پیراهن هر تیمی که میخواهید مگر اینکه بخواهید پیراهن شماره 23 تیم Bulls را بپوشید!
شما بازی را در زمان استراحت لیگ در تابستان آغاز خواهید کرد و به تمرین در کمپ تمرینات ادامه خواهید داد و بعد از انتخاب شدن در تیم راهی لیگ NBA میشوید و آنجاست که باید قابلیتهای خود را ثابت کنید و از سفر طولانی اما جذاب خود به لیگ NBA لذت ببرید.

در ابتدا بازیکن ساخته شده توسط شما بشدت بی مهارت است. اما بتدریج و بسیار آهسته با بدست آوردن امتیاز و نحوه بازی خود میتوانید درجه خود را از تازه کار به درجات بالاتر افزایش دهید. اما در این میان سوال این است که چه کارهایی در بازی باید انجام دهید تا بر روی درجه شما تاثیر داشته باشد؟
آیا مثل بازیهای ورزشی دیگر برای اینکه هم تیمی خوبی باشید باید بر روی شعار: من,من, توپ رو پاس بده به من تمرکز کنید؟
جواب خیر است. سیستم درجه بندی در این بازی بسیار عالی است و میتوان گفت هر حرکتی که در زمین بکنید میتواند عملکرد مثبت یا منفی بر روی شما داشته باشد. از امتیاز گرفتن گرفته تا پاس آخر دادن یا گرفتن ریباند و .... همه و همه مهم هستند.بعضی کارهای دیگر هم مثل جلوگیری از وارد شدن توپ به سبد خود در مصافهای تک به تک یا اینکه وارد کردن توپ به سبد حریف با حرکت تیمی دو نفره بالاترین امتیازات را برای افزایش شما به ارمغان خواهد آورد. مطمئنا ممکن است در هر بازی نتوانید آنها را انجام دهید ولی برای تبدیل شدن به مرد آهنی تیم خود قطعا به آنها احتیاج پیدا خواهید کرد و مطمئنا در طول بازی از انجام آنها لذت خواهید برد
                         
قسمت My Player بسیار لذت بخش و عالی است اماخالی از عیب نیست. مثلا بعد از پایان لیگ تابستانی, کمپ تمرینات, گذراندن بیش از 12 حالت تمرینی مختلف و 15 بازی در NBA League-D و 6 بازی در لیگ NBA بازیکن من فقط درجه 46 را بدست آورد. من از آهسته قوی شدن بازیکنم لذت میبرم اما نه دیگر با این سرعت کم . واقعا خنده داره که بازیکن 6 فوتی من که پست Shooting Guard را هم دارد در طول مسابقه حتی یک توپ را هم برگشت نداد, یک پرتاب 3 امتیازیش هم به سبد حریف نرفت و یا حتی یک دانک هم نزد.
عواملی مثل پیشرفت آهسته بازیکن و مشکلات دیگری مثل تایم آوت های مداومی که همه آنها هم 24 ثانیه ای هستندو یا بعضی مواقع تعلل داورها در دادن توپ باعث میشوند که بازی مقداری خسته کننده شود.
بازی بعضی مواقع شما را برای کارهای بظاهر بی اهمیتی جریمه میکند. مثلا موقعی که حریف امتیازی را میگیرد اگر شما در ضد حمله سریع عمل نکنید یا در پست گفته شده قرار نگیرید یا اینکه توپ را برای مدت نسبتا طولانی دست خود بگیرید. این جریمه ها باعث خراب شدن بازی نمیشوند اما باعث میشوند تا بازیکن شما علارغم داشتن توانایی نتواند خود را بطور شایسته اثبات کند.

گزارشگر در بازی واقعا بینظیر است مثلا در طول مسابقات یک فصل گزارشگر بازی به اتفاقاتی که در مسابقات دیگر و یا در طول فصل افتاده اشاره میکند حتی مثلا در بازی برگشت بین دو تیم از اتفاقات و نتایج بازی رفت هم صحبت میکند. همچنین در عوامل عالی دیگری مثل صحنه آهسته ها و تکرارهای عالی تلویزیونی و انیمیشنهای فوق العاده بازیکنها باعث شده اند که NBA2K10 بسیار فراتر از حد تصور ما لذتبخش باشد.
فعالیتهای درون زمین تغییر چندانی نکرده اند نکته مهمی که سری بازیهای NBA2K داشته اند گیم پلی فولادی آنها بوده چیزی که باعث میشود شما ساعتها پای بازی بنشینید. مهمترین تغییر گیم پلی بازی اضافه شدن حالت Turbo برای بازیکنان است که در صورت استفاده زیاد از استقامت بازیکن شما میکاهد. این قابلیت باعث میشود که شما در استفاده از قدرتهای بازیکنانتان با احتیاط عمل کنید البته نه تا حدی که نگران آن باشید فقط در حدی که مراقب باشید.

NBA2K10 توسط شرکت Visual Concepts ساخته و شرکت 2K Sports عرضه آن را بر عهده داشت. این بازی در تاریخ 6 اکتبر 2009 بر روی Xbox 360,PlayStation2,PlayStation3 و PSP عرضه شدو با چند روز تاخیر برای PC عرضه شد. همچنین نسخه Wii این باز در تاریخ 9 نوامبر عرضه شد. این بازی برای اولین بار بر روی PSP و Wii عرضه شد